banner331

banner319

Zilhicce ayının fazileti

Bir Ayet. Göklerde bulunanlar da yerde bulunanlar da Allah’ı tesbih ediyor. Egemenlik O’nundur ve hamd O’na mahsustur. O’nun her şeye gücü yeter. (Teğâbün, 64/1)

Diyanet Takvimi 30.06.2022, 00:00
Zilhicce ayının fazileti
© DİHA

Zilhicce ayının fazileti

Kamerî yılın son ayı ve dört haram aydan biri olan Zilhicce, hac ve kurban ibadetinin yerine getirildiği faziletli bir aydır. Müfessirlerin çoğunluğu, Fecr sûresinin 2. ayetinde üzerine yemin edilen on gecenin Zilhicce ayının ilk on gecesi olduğu görüşündedir. “Salih amelin Allah katında en sevimli olduğu günler Zilhicce’nin ilk on günüdür.” (Tirmizî, Savm, 52) buyuran Peygamber Efendimiz, Zilhicce’nin ilk dokuz gününü oruç tutarak geçirmiştir. (Ebû Dâvûd, Sıyâm, 61)

Zilhicce’nin dokuzuncu günü Kurban Bayramı arefesidir. Allah Resûlü (s.a.s.), hiçbir gecede bu gecede olduğu kadar çok sayıda kulun cehennemden azat edilmediğini müjdelemektedir. (Müslim, Hac, 436) Zilhicce’nin onuncu günü ise sevinç ve coşku günleri olan Kurban Bayramı başlar. Müminler bu kıymetli vakitlerde kardeşliğin gereği olarak gönüllerini birbirine açar. İçtenlik ve samimiyet nişanesi olan kurban ile kazanılan Allah’a yakınlık, kurban etlerini paylaşmak suretiyle kullar arasında da yakınlaşmaya dönüşür.

Kaynak: Diyanet Haber
banner276
Yorumlar (0)