banner331

banner319

Yolumuzu aydınlatan ışık: Sabır

Bir Ayet: Rabbinden sana vahyedilene uy. Allah bütün yaptıklarınızdan haberdardır. (Ahzâb, 33/2)

Diyanet Takvimi 31.01.2022, 00:00
Yolumuzu aydınlatan ışık: Sabır
© DİHA

Yolumuzu Aydınlatan Işık: Sabır

İnsan hayatı, her zaman güllük gülistanlık geçmemekte, işler daima insanın istediği şekilde gitmemektedir. İnsan birçok olumsuzluklar, cefa ve âfetlerle karşılaşır. Bütün bunlara ancak sabırla karşı konulabilir.

Kuran’ı Kerim’de de “Andolsun, Biz sizi biraz korku, açlık ve bir parça mallardan, canlardan ve ürünlerden eksiltmekle imtihan edeceğiz. Sabır gösterenleri müjdele” buyrulmaktadır. (Bakara 2/155) Bu musibetleri sabırla karşılayanların ve Allah’a teslimiyet gösterenlerin rablerinin lütfuna, rahmetine ve ebedî kurtuluşa erecekleri müjdelenir. Zira sabır, bela ve musibetlere rağmen edebi muhafaza edebilmeyi ve her hâlükârda kitap ve sünnet üzere sebat gösterebilmeyi ifade eder. Maddi yetersizliklere rağmen gayrimeşru yollardan geçim sağlamayı reddedebilmek, manevi sıkıntıların pençesine sıkışmışken intihara sürüklenmemek ancak sabrın aydınlattığı yoldan yürümekle mümkündür.

Başarı ancak sabırla, sabır da ancak Allah’ın yardımıyla, mümkün olmaktadır

Kaynak: Diyanet Haber
banner279
Yorumlar (2)
Bülent Yorulmaz. 7 ay önce
kendi yaptığım iyilikler, iyilik için söylediğim sözlerden dolayı başıma gelen her bela, müsibete bir ömür ‪sabır etmeye maruz kalmaktan, bırakılmaktan Allaha sığınırım.
İsmail 7 ay önce
Zulcelal, insanların hüsranda olduğunu sabredenlerin istisna olduğunu asr süresinde bildirmiştir. Rasulullah sav buyurdu ki :sabır imanın yarısıdır. İmanımızı muhafaza ve dahi kuvvetlendirmek için sabır muazzam bir imtihan vesilesidir. Yine efendimiz sav imanın 4 belirtisi vardır: haya takva sabır şükür buyurdu. Allah sabretmeyi nasip etsin. Çünkü sabredenin bizzat yardımcısı Allah cc tır.