banner324

banner319

Yemek adabı

banner265

Bir Hadis: Birbirinizi kıskanmayın, birbirinize kin tutmayın, başkalarının ayıplarını araştırmayın ve başkalarının konuştuklarına kulak kabartmayın. (Müslim, Birr, 30)

Diyanet Takvimi 15.06.2022, 00:00
Yemek adabı
© DİHA

Yemek adabı

İnsan yaptığı her işin farkında olmalı, her işi bilerek ve anlayarak yapmalıdır. Ağzına bir lokma götürürken veya bir şeyi yudumlarken bunu kendisine Allah’ın verdiğini hatırlamalı, O’na şükran borçlu olduğunu bilmelidir. Yerken ve içerken besmele çekilmelidir. Birlikte yemek yenildiği zaman birinin duyulacak şekilde besmele çekmesi, diğerlerinin, özellikle çocukların bu görevlerini hatırlamasına yardım eder. Yemeğe başlarken besmele çekmek gerekmekle beraber, unutulduğu zaman bu kusuru gidermenin yolu da gösterilmiştir. Bu takdirde, Resûl-i Ekrem Efendimiz’in ifadesiyle “bismillahi evvelehû ve âhirehû” yani baştan sona bismillâh denmelidir.

Peygamber Efendimiz yemeğin sağ elle yenmesini tavsiye etmektedir. Herkesin bir kaptan yediği durumlarda yemeği hep önünden yemelidir. Böylece herkes hem kendi kısmetine razı olduğunu göstermiş hem de başkalarını rahatsız etmemiş olur. Yemek sırasında ağzı şapırdatmak, aksırırken ağız kapatmamak, burunla oynamak, nahoş konuşmalar yapmak uygun değildir. Özellikle yemek ikramlarında önce büyüklerden başlanmalıdır. Yemeğin sonunda Yüce Allah’a hamd ederek sofradan kalkılmalıdır.

Kaynak: Diyanet Haber
banner279
Yorumlar (0)