banner258

banner250

Yaratan rabbinin adıyla oku!

Bir Ayet: Her kim mümin olarak dünya ve âhiret için yararlı işler yaparsa çabası asla inkâr edilmez, biz onu yazmaktayız. (Enbiyâ, 21/94)

Diyanet Takvimi 17.09.2021, 00:00
Yaratan rabbinin adıyla oku!
© Diyanet Haber

Yaratan Rabbinin Adıyla Oku!

İnsanlık tarihinde değerlerin tükendiği, şefkat ve merhametin arandığı, yaratılış amacından uzaklaşıldığı dönemler olmuştur. İşte böyle bir dönemde Yüce Rabbimiz, Efendimiz’e (s.a.s.) “Oku!” diye hitap etmiştir.

Mükerrem ve değerli bir varlık olan insan, akıl nimetiyle tezyin edilmiştir. İnsana verilen en büyük nimetlerdendir akıl. Doğru-yanlış, hak-batıl, iyi-kötü, hayır-şer onunla idrak edilir. Bu nimetle insan Rabbine, çevresine ve kendisine karşı sorumlu bir varlık kabul edilir. Bu sorumluluğun yerine getirilmesinde bilgi/ilim oldukça önemlidir.

Bilgi, bize her alanda rehberlik eden çok değerli bir hazinedir. Onun içindir ki hayat kitabımız Kur’an, “Oku!” (Alak, 96/1) emriyle başlamış ve “Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu?” (Zümer, 39/9) nidasıyla insanlığa haykırmıştır. Kerim Kitabımızın mesajlarını hayata geçiren Efendimiz (s.a.s.) de ilme talip olanlara Allah’ın cennete giden yolu kolaylaştıracağını müjdelemiştir.

Kaynak: Diyanet Haber
banner237
Yorumlar (0)