banner203

banner250

Vergi, zekat yerine geçer mi? Hastanelere alınan sağlık cihazları zekat yerine geçer mi?

Bir Hadis: Kardeşinin başına gelen bir şeye sevinip gülme. Sonra Allah ona merhamet edip seni (o şeyle) imtihan eder. (Tirmizî, Kıyâmet, 54)

Diyanet Takvimi 22.09.2021, 00:01
Vergi, zekat yerine geçer mi? Hastanelere alınan sağlık cihazları zekat yerine geçer mi?
© Diyanet Haber

Vergi, zekat yerine geçer mi? 

Vergi bir vatandaşlık görevidir; zekat ise dini bir yükümlülüktür. Ayrıca zekat ile vergi; mükellefiyet, temel gaye, oran, miktar ve harcanacağı yerler (Tevbe, 9/60) bakımından birbirinden farklıdır. Bu itibarla, devlete ödenen vergiler zekat yerine geçmez. Zekatın ayrıca verilmesi gerekir.

Hastanelere alınan sağlık cihazları zekat yerine geçer mi?

Zekatın verilebileceği yerler Kur’an-ı Kerim’de ismen sayılarak belirtilmiştir. Bunlar; fakirler, yoksullar (miskinler), esaretten kurtulacaklar, borçlular, Allah yolunda cihad edenler (fî sebîlillah), yolda kalmış olanlar, zekat toplamakla görevlendirilen memurlar ve müellefe-i kulûb (kalpleri İslam’a ısındırılmak istenen kimseler)dir. (Tevbe, 9/60) Bu ayette belirtilenler kurum değil, bireylerdir. Buna göre zekat bizzat bireye veya onun vekiline verilmelidir. Bu genel ilkeye göre adı ne olursa olsun kurumlara zekat verilmez. Ancak halka hizmet veren bu gibi kurumlara gönüllü yardımlar yapılabilir.

Kaynak: Diyanet Haber
banner242
Yorumlar (1)
Çok doğru sevindim 1 ay önce
Ahmet GÖkçe