banner297

banner319

Vahiy meleği

banner265

Bir Hadis: Allah’ım! Faydasız ilimden, huşû duymayan kalpten, doymayan nefisten sana sığınırım. (Müslim, Dua, 73)

Diyanet Takvimi 25.01.2022, 00:00
Vahiy meleği
© DİHA

Vahiy Meleği

Cebrâil, Hz. Peygamber’e ilâhî emirleri bildiren vahiy meleğidir ve dört büyük melekten biridir.

Yaygın olarak Cebrail ismiyle tanınan vahiy meleği, Kur’an-ı Kerim’de Cibrîl ismiyle geçmekle birlikte Rûh’ul-kudüs, Rûh’ul-emîn, Rûh ve Resûl şeklinde beş değişik isimle ifade edilir. Kur’an-ı Kerim’de de bu isimlerinin manaları şu şekildedir: Karşısında durulmayacak üstün güce ve zaruri bilgilere sahip olduğu için Cibrîl; saygı duyulması gereken üstün bir mevkide bulunduğu veya dinî hayatın gerçekleşmesinde önemli rol oynadığı için Rûh; ilâhî buyrukları tahrif etmeden Hz. Peygamber’e ulaştırdığı için Rûhulemîn; insanların manevi açıdan temizlenmesini sağlayan vahyi getirdiği için Rûhulkudüs diye nitelendirilir.

İlgili ayetlerde belirtildiğine göre Cebrâil karşı konulamayan müthiş bir güce, üstün bir akla ve kesin bilgilere sahiptir; “arşın sahibi” nezdinde çok itibarlıdır ve meleklerin kendisine mutlaka itaat ettiği şerefli bir elçidir.

Kaynak: Diyanet Haber
banner279
Yorumlar (1)
İbrahim Döner 4 ay önce
Selam aleyküm diyanet ten istirhamım diyanet görevlilerinin daha aktif olması görev yaptıkları mahalle cami lerin dışına hiç çıkmıyor lar cami cemaati olmuş olmamış. Umursamıyor lar yaşadıkları mahalle nin insan larına bir selam versinler bir hasbihal etsinler.