banner203

banner250

Üstünlük takvadadır

Bir Ayet: Ey iman edenler! Kendinizin veya anne babanızın ve akrabanızın aleyhine de olsa adaletten asla ayrılmayan, Allah için şahitlik eden kimseler olun… (Nisâ, 4/135)

Diyanet Takvimi 23.03.2021, 00:00
Üstünlük takvadadır
© Diyanet Haber

Üstünlük takvadadır

Irkçılık, mezhepçilik, meşrepçilik insanlığa zarar veren davranışların başında gelmektedir. Kur’an’da, “Ey insanlar! Şüphesiz sizi bir erkek ve dişiden yarattık. Tanışasınız diye sizi kavim ve kabilelere ayırdık. Allah katında en değerli olanınız O’na itaatsizlikten en fazla sakınanınızdır. Allah her şeyi hakkıyla bilmektedir, her şeyden haberdardır.” (Hucurât, 49/13) buyrulmakta; onurun soy, sop, kabile, sülale ile değil “takva” ile olduğu vurgulanmaktadır.

Hiçbirimiz ailemizi, ırkımızı kendimiz seçmedik. Siyah, beyaz, sarı şu veya bu ırktan olmak kimsenin elinde değildir. Allah’ın murad-ı ilahisi böyle tecelli etmiş, insanları farklı ırklarda ve renklerde yaratmıştır.

Tercih imkânının olmadığı bir hususta birbirine üstünlük kurmaya çalışmak, arızi kazanımları üstün ve seçkin olma sebebi kabul etmek, İslam’ın uyarılarını dikkate almamaktır. Oysa bir ırka, bir mezhebe, bir aileye mensubiyetimiz, İslam’a mensubiyetimizi ve İslam kardeşliğimizi gölgelememelidir.

Kaynak: Diyanet Haber
banner237
Yorumlar (0)