banner331

banner319

Umrenin yapılışı

Bir Hadis: Allah şöyle buyurdu: “Kulum, Bana bir karış yaklaşınca Ben ona bir arşın yaklaşırım. O, Bana bir arşın yaklaşınca, Ben ona bir kulaç yaklaşırım. O, Bana yürüyerek gelince, Ben ona koşarak varırım.” (Buhârî, Tevhîd, 50)

Diyanet Takvimi 21.07.2022, 00:00
Umrenin yapılışı
© DİHA

Umrenin yapılışı

Umre, belirli bir zamana bağlı olmaksızın arefe ve bayram günleri dışında ihrama girip, Kâbe’yi tavaf edip Safa ile Merve arasında say yaptıktan sonra tıraş olup ihramdan çıkmak suretiyle yerine getirilen bir ibadettir.

Umre yapmak isteyen kişi; abdest alır, temizlenir, ihram elbisesini (erkekler) giyer, iki rekât ihram namazını kılar, umreye niyet eder. Ardından telbiye getirir. Böylece ihrama girmiş olur. Tavafa başlayıncaya kadar telbiye getirmeye devam eder. Mescid-i Haram’a gider, Kâbe’ye yaklaşır, niyet eder, Hacerülesved’in hizasından tavafa başlar. Yedi şavt döner, Hacerülesved’in hizasına her gelişte Hacerülesved’i selamlar. Tavaf bittikten sonra iki rekât tavaf namazı kılar. Sonra Safa Tepesi’ne çıkar, ardından Merve Tepesi’ne gider. Buralarda zikir ve duada bulunur. Safa ve Merve tepeleri arasında gidiş ve gelişlerini yedi şavta tamamlar. Son şavtı Merve Tepesi’nde tamamladıktan sonra saçını tıraş eder ve bu şekildei hramdan çıkmış olur. Mekke’den ayrılmak istediğinde veda tavafı yapar.

Kaynak: Diyanet Haber
banner279
Yorumlar (0)