banner268

banner250

Ulu camiler: Şehirlerin ulu mekânları

banner265

Bir Ayet: Müminlerden bir kısmı Allah’a verdikleri sözü yerine getirdiler, kimileri onun yolunda can verdiler, kimileri de ecellerini bekliyorlar; (vaadlerini) asla değiştirmediler. (Ahzâb, 33/23)

Diyanet Takvimi 13.01.2022, 00:00
Ulu camiler: Şehirlerin ulu mekânları
© DİHA

Ulu Camiler: Şehirlerin Ulu Mekânları

Ulu cami, İslam beldelerinde erken dönemlerde inşa edilen şehrin en büyük camisine verilen isimdir. Şehrin en kudsi mekanları olan bu camiler, aynı zamanda fethin ve özgürlüğün sembolüdür.

Genellikle bulundukları şehrin adını alan ulu camiler, “Cuma camii” ve “câmi-i kebîr” gibi isimleriyle de tanınmıştır. Ulu camilere “Cuma camii” denmesi Cuma namazının ulu camilerde kılınması sebebiyledir. Fethedilen şehirlerde önceleri orada bulunan en büyük ibadet yapısı camiye çevriliyor ve hemen ardından büyük bir cami inşa ediliyordu.

Eski Osmanlı-Türk şehirciliğinin ana prensiplerinden biri şehirlerde dinî ve ticarî merkezlerin kurulması olmuştur. Dinî merkez, erken dönemde hemen bütün şehirlerde örneklerine rastlanılan ulu camidir. Anadolunun en eski yapıları olan ulu camiler içinde en eski tarihlisi Büyük Selçuklu Sultanı Melikşah’ın emriyle 1091’de yaptırılan Diyarbakır Ulu Camii’dir. Anadolu dışındaki ulu camilerin önemlileri ise bânileri ya da bulundukları şehrin adıyla anılmışlardır.

Kaynak: Diyanet Haber
banner279
Yorumlar (0)