banner258

banner250

Terör insanlığın düşmanıdır

Bir Hadis: Size iki şey bırakıyorum, onlara sımsıkı sarıldığınız sürece yolunuzu şaşırmayacaksınız: Allah’ın Kitabı ve Peygamberinin sünneti. (Muvatta’, Kader, 3)

Diyanet Takvimi 12.07.2021, 00:00
Terör insanlığın düşmanıdır
© Diyanet Haber

Terör İnsanlığın Düşmanıdır

Terör, belli hedeflere ulaşmak için şiddet uygulamanın, tehdit etmenin adıdır. Bir kişinin veya grubun bir davaya dikkat çekmek, bir fikri veya ideolojiyi dayatmak, siyasal rejimi değiştirmek veya siyasal güç ve nüfuz elde etmek için bütün bir topluma veya ülke halkına uyguladığı fiziksel veya psikolojik zor kullanma genel olarak terörün kapsamındadır.

Her ne surette olursa olsun, insanın insana, çevresine, etrafındaki varlıklara, nesnelere, doğaya ve hatta kendi nefsine olan zalimliklerinin adıdır terör. Tarihi, kültürü, medeniyeti, insanlığın ortak değerlerini inkarın adıdır terör.

Nasıl tanımlanırsa tanımlansın, terör, herhangi bir siyasi amaca veya sosyal hedeflere ulaşmak için cana, mala, topluma, kurulu düzene, devlete ve kurumlarına yönelik yıldırma, tehdit ya da yok etme harekatıdır. Toplumsal huzura, refah ve barışa, toplumun birlik ve beraberliğine yönelik her türlü saldırı ve tecavüz terörün kapsamındadır. Netice olarak terör, insanlığın en büyük düşmanıdır.

Kaynak: Diyanet Haber
Yorumlar (0)