banner203

banner250

Talak: Allah'ın sevmediği helal

Bir Ayet: Müminler ancak kardeştirler. Öyleyse kardeşlerinizin arasını düzeltin. Allah’a karşı gelmekten sakının ki size merhamet edilsin. (Hucurât, 49/10)

Diyanet Takvimi 25.09.2021, 00:00
Talak: Allah'ın sevmediği helal
© Diyanet Haber

Talak: Allah'ın Sevmediği Helal

Karı-koca arasındaki evlilik bağının sona ermesine talak denir. İslam aile yapısında arzu edilen hedef, evliliğin bir ömür boyu sürmesi, karı-kocanın hayatın zor şartlarına beraber göğüs germeleri, sevinç ve üzüntülerinde birbirlerine destek olmaları şeklindedir. Zaruret bulunmadıkça keyfi uygulamalarla evliliği sona erdirmek, Allah ve Resûlü tarafından hoş karşılanmamıştır.

Boşanma çok hassas, sonuçları çok acı ve çoğunlukla geri dönüşü olmayan bir iştir. İki taraf için dayanılamaz bir hal alan evlilik hayatı dışında, boşanmayı tasvip etmek oldukça zordur. Bundan olacak ki, Peygamberimiz (s.a.s.), “Allah’a en sevimsiz gelen helal, boşanmadır.” (Ebû Dâvûd, Talâk, 3) buyurarak boşanmanın ancak zorunlu durumlarda başvurulabilecek bir yöntem olduğunu belirtmiştir.

Boşanma, sonuçları itibariyle çok ciddi bir iş olduğu için bu kararın birçok aşamada düşünülerek verilmesi gerekir. ler sabırla iyi geçinerek hayatlarını devam ettirmeye çalışmalıdırlar

Kaynak: Diyanet Haber
Yorumlar (0)