banner203

banner250

Takva elbisesi

Bir Ayet: … Artık sizden sabırlı yüz kişi olursa, Allah’ın izniyle iki yüz kişiyi yener, sizden bin kişi olursa iki bin kişiyi yener. Allah sabredenlerle beraberdir. (Enfâl, 8/66)

Diyanet Takvimi 13.09.2021, 00:00
Takva elbisesi
© Diyanet Haber

Takva Elbisesi

Dinimiz erkek ve kadınlara birtakım sorumluluklar yüklemiştir. Mahremiyet ve tesettüre riayet bunların başında gelmektedir.

İslam’ın örtünme emrinde hem fıtratı hem ruh sağlığını koruma, insanlar arası ilişkilerde kişi saygınlığını öne çıkarma, sağlıklı ve huzurlu bir aile ve toplum inşa etme gibi gayeler bulunmaktadır.

Tesettür sadece bedenin belli yerlerini örtmekten ibaret de değildir. Rabbimiz, “Ey Ademoğulları! Size avret yerlerinizi örtecek giysi ve süslenecek elbise verdik.” buyurarak tesettürün ilk amacının mahrem yerleri örtmek olduğunu bildirmektedir. Ayetin devamında ise “Takva elbisesi var ya, işte o daha hayırlıdır.” (A‘raf 7/26) buyrulmaktadır. Böylece Müslümanın örtünmesinin, takvanın yani Allah’a karşı sorumluluk bilinciyle hareket etmenin bir gereği olduğu hatırlatılmaktadır. Müminin oturması, kalkması, yürümesi, konuşması, kısaca her davranışı edep çerçevesinde gerçekleştiğinde tesettürü takva elbisesiyle bütünleşmiş olacaktır.

Kaynak: Diyanet Haber
banner242
Yorumlar (0)