banner203

banner250

Şükür nimetleri artırır

Bir Ayet: Sizi karanlıklardan aydınlığa çıkarmak için O size rahmetiyle lütufta bulunuyor, melekleri de dua ediyor. O, müminlere karşı çok merhametlidir. (Ahzâb, 33/43)

Diyanet Takvimi 06.08.2021, 00:00
Şükür nimetleri artırır
© Diyanet Haber

Şükür Nimetleri Artırır

Alemlerin Rabbi, varlık aleminin sayısız nimetlerini önümüze serdi. Sonra da hangimiz daha hayırlı ve güzel işler yapacak diye bizi sınamak için dünyaya gönderdi. Bizler, bu dünyada birer misafiriz. Misafiri olduğumuz bu alemin her yerinde Allah’ın nimetlerini görüyoruz. Her lokmada O’nun ikramlarını tadıyor, her nefeste O’nun bize bağışladığı hayatı yaşıyoruz.

Şüphesiz her nimetin, bir şükür sorumluluğu vardır. Şükretmek sadece “Elhamdülillah, Ya Rabbi çok şükür!” demekten ibaret değildir. Şükür, her nimeti Allah’ın razı olacağı şekilde değerlendirmektir. Bedenimizin şükrü, onu yaratılış hikmet ve amacına uygun olarak kullanmaktır. Aklımızın ve ilmimizin şükrü, bildiğimiz hakikatleri kendi hayatımızda tatbik edip başkalarına da öğretmektir. Gençliğimizin şükrü, sahip olduğumuz enerjiyi insanlığa hizmet uğrunda tüketmektir. Zenginliğimizin şükrü, paylaşmak, infak etmektir. Ömrümüzün şükrü ise Rabbimizin rızasını kazanacak bir hayat sürmektir.

Kaynak: Diyanet Haber
banner242
Yorumlar (0)