banner331

banner319

Şeâiru'l-Hac: Haccın sembolleri

Bir Ayet: İnsanlardan öylesi de vardır ki, kendisini Allah’ın hoşnutluğunu kazanmaya adamıştır. Allah, kullarına çok şefkatlidir. (Bakara, 2/207)

Diyanet Takvimi 12.07.2022, 00:00
Şeâiru'l-Hac: Haccın sembolleri
© DİHA

Şeâiru'l-Hac: Haccın sembolleri

Her inanç sisteminin, ona kimliğini ve kişiliğini veren, onu diğerinden ayıran, belirgin kılan şiarları vardır. Şiar, Allah tarafından vazedilen, O’na kulluk etmeye vesile olan, saygı gösterilmesi ve korunması gereken belli ibadet, işaret ve sembollerdir.
Haccın şeâiri ise hac ibadetinin yerine getirildiği kutsal mekanlar ve buralarda yapılan hac amelleridir.

Hz. İbrahim’in diliyle Rabbimiz tarafından yapılan hac davetine “Lebbeyk” nidalarıyla icabet eden Müslümanlar, kardeşleriyle helalleşerek dualarla yollara düşer. Mikat mahallinde giydiği ihram elbisesiyle tüm makam, mevki ve imtiyazlardan soyunarak takva elbisesine bürünür. Kendisine helal ve mübah olan şeyleri de terk ederek Allah’ın rızasına talip olur. Kâbe’ye ilk kavuştuğu an Rabbine kavuştuğunu hisseder. Tavafta Hacer-i Esved’i selamlar. Hacer validemiz gibi Safa-Merve arasında sa’y eder. Arafat’ta vakfeye durarak mahşeri yaşar. Mina’da şeytanı taşlar. Kestiği kurbanla Allah için her şeyden vazgeçtiğini gösterir ve hacı olur.

Kaynak: Diyanet Haber
banner332
Yorumlar (1)
Rahmi savas 1 ay önce
Allah cc tum hacilarimizin hacini kabul etsin amin