banner261

banner250

Sadık Bir Kul: Hz. Ebû Bekir (r.a.)

Bir Hadis: Rahmân, merhametli olanlara rahmetiyle muamele eder. Sizler yeryüzündekilere merhametli olun ki, semada bulunan da size rahmetiyle muamele etsin. (Tirmizî, Birr, 16)

Diyanet Takvimi 23.08.2021, 00:00
Sadık Bir Kul: Hz. Ebû Bekir (r.a.)
© Diyanet Haber

Sadık Bir Kul: Hz. Ebû Bekir (r.a.)

Mekke’ de doğan ve ilk Müslümanlardan olan Hz. Ebû Bekir’in (r.a.), cahiliye devrinde Abdu’l-Ka’be olan adı, Müslüman olduktan sonra Hz. Peygamber (s.a.s.) tarafından Abdullah olarak değiştirilmiştir. Künyesi olan “Ebû Bekir” dışında, en meşhur lakabı Sıddîk’tır. Çok samimi, çok sadık anlamındaki bu lakap, gayb ile ilgili haberleri hiç tereddütsüz kabul ettiği için bizzat Hz. Peygamber (s.a.s.) tarafından verilmiştir. Hicret esnasında Hz. Peygamber’le (s.a.s.) beraber bulunduğundan, Kur’an-ı Kerim’de, “…mağarada bulunan iki kişiden biri…” (Tevbe, 9/40) şeklinde anılmaktadır.

Hayatı boyunca Allah Resûlü’nün (s.a.s.) yanında yer alması ve çok şefkatli, merhametli oluşu, servetini Allah yolunda harcaması gibi üstün hasletleri sebebiyle pek çok övgüler almıştır. Hz. Peygamber’in (s.a.s.) vefatı akabinde halifelik görevini üstlenmiştir. Yaklaşık iki yıl adil ve başarılı bir şekilde bu görevi yürüttükten sonra hastalanmış ve 634 yılında 63 yaşında iken vefat etmiştir.

Hz. Ebû Bekir kimdir?

Kaynak: Diyanet Haber
banner237
Yorumlar (0)