banner250

banner246

Ramazan mektebi ve aile

Bir Hadis: Akıllı kişi, nefsine hâkim olan ve ölüm sonrası için çalışandır. Âciz kişi ise nefsini heva hevesine tâbi kılan, sonrasında da Allah’tan dileklerde bulunup duran ve bunu yeterli görendir. (Tirmizî, Kıyâmet, 25)

Diyanet Takvimi 19.04.2021, 00:00
Ramazan mektebi ve aile
© Diyanet Takvimi

Ramazan Mektebi ve Aile

Ramazan mektebi; orucu, mukabelesi, teravihi, sadaka-i fıtrı ve itikâfı ile insanın zaman tasavvurunu değiştirir ve şekillendirir. Sabah namazına kalkmakta zorlanana, gece uyanmayı; Kur’an-ı Kerim’i düzenli okumaya vakit bulamayana, Kur’an tilavetinin tadını; camiye gidemeyene camiye, cemaate katılmanın yolunu; infakta zorlanana tasadduk etmeyi; dünyanın akışına dur deyip ukbaya dönebilmeyi öğretir. Bu eğitim, kazanılan davranışların alışkanlığa dönüşebilmesi için tam bir ay devam eder.

Ramazan ayı iftarıyla, sahuruyla, teravihleriyle gönle huzur, aileye mutluluk verir. Diğer aylarda farklı vakitlerde yemek yiyen, aynı evde olmalarına rağmen bir araya gelemeyen aile bireyleri iftar ve sahur sofralarında bir araya gelirler. Ailece çocuklarla birlikte iftar eder, iftarın sevinç ve neşesini, sahurun bereket ve huzurunu hep birlikte paylaşırlar.

Ramazan mektebi, bayramla son bulur. Aile, komşular, akrabalar ve tüm din kardeşleri bu sevince ortak edilmelidir.

Kaynak: Diyanet Haber
banner249
Yorumlar (0)