banner324

banner319

Orucu kasten bozmanın hükmü nedir? Bozulan vacip ve nafile oruçların kazası gerekir mi?

banner265

Bir Ayet: Ey insanlar! Şüphesiz sizi bir erkek ile bir dişiden yarattık, tanışasınız diye sizi kavim ve kabilelere ayırdık, Allah katında en değerli olanınız O’na itaatsizlikten en fazla sakınanınızdır… (Hucurât, 49/13)

Diyanet Takvimi 13.04.2022, 00:00
Orucu kasten bozmanın hükmü nedir? Bozulan vacip ve nafile oruçların kazası gerekir mi?
© DİHA

Orucu kasten bozmanın hükmü nedir?

Orucu kasten, yani bir mazereti olmadığı hâlde bilerek bozmak, Ramazan’ın hürmetine saygısızlıktır ve büyük günahtır. Hz. Peygamber (s.a.s.), orucunu bu şekilde bozanların keffâret ile yükümlü olacaklarını belirtmiştir (Buhârî, Savm, 30). Oruç keffâreti, iki kamerî ay veya 60 gün ara vermeksizin oruç tutmaktır. Buna da gücü yetmeyen kişi, 60 fakiri bir gün ya da bir fakiri 60 gün doyurur. Bu keffâretin yanında ayrıca, tövbe edilmesi ve bozulan orucun da kazası gerekir (Merğînânî, el-Hidâye, II, 261-262).

Bozulan vacip ve nafile oruçların kazası gerekir mi?

Adak sebebiyle vacip olan oruç bozulursa kaza edilmesi gerekir (Merğînânî, el-Hidâye, II, 284-285). Nafile oruç ise, kişiye farz veya vacip olmadığı hâlde, isteğe bağlı olarak Ramazan ayının dışında tutulan oruçtur. Nafile de olsa, başlanan bir ibadetin tamamlanması gerekir. Bu nedenle diğer nafile ibadetlerde olduğu gibi, bozulan nafile orucun da kaza edilmesi Hanefîlere göre vaciptir.

Kaynak: AA
banner276
Yorumlar (1)
Şehmus beşer 3 ay önce
bu ülkede başka mazheplere mensup müslümanlar 'da var neden cevap sedece ımam azeme güre veriliyor teşekkür ederim s.d