banner297

banner319

Oruç ve hikmetleri

banner265

Bir Ayet: Oruç, sayılı günlerdedir. Sizden kim hasta, ya da yolculukta olursa, tutamadığı günler sayısınca başka günlerde tutar. Oruca gücü yetmeyenler ise bir yoksul doyumu fidye verir… (Bakara, 2/184)

Diyanet Takvimi 05.04.2022, 00:00
Oruç ve hikmetleri
© DİHA

Oruç ve hikmetleri

İslam’ın beş esasından biri de Ramazan ayında oruç tutmaktır. Oruç, niyet ederek tan yerinin ağarmaya başlamasından (yani imsak vaktinden) itibaren güneş batıncaya kadar yememek, içmemek ve cinsel ilişkiden uzak durmak suretiyle yerine getirilen bir ibadettir.

Ancak oruç sadece iştah ve şehveti dizginlemek değildir, ayrıca ağzını ve dilini kötü ve çirkin söz söylemekten korumaktır. Oruç ahlakı güzelleştirir. Oruç köklü bir irade terbiyesi, insanı kötü alışkanlıklardan temizleyen, ona iyi huylar kazandıran bir ahlak eğitimidir. Peygamberimiz (s.a.s.) bu konu hakkında şöyle buyurmaktadır: “Oruç bir kalkandır; sakın, oruçluyken, cahillik edip de kem söz söylemeyin. Birisi size sataşacak veya dalaşacak olursa, ‘ben oruçluyum, ben oruçluyum’ deyin.” (Buhârî, Savm, 9; Müslim, Sıyam, 30)

Oruç ahlakı güzelleştirmenin yanı sıra aynı zamanda kötülüklerden uzak tutar, merhamet duygularını geliştirir, sağlığı korur, nimetlerin kıymetini ve sabrı öğretir.

Kaynak: Diyanet Haber
banner279
Yorumlar (0)