banner297

banner319

Oruç bir kalkan gibidir

banner265

Bir Ayet: Ramazan ayı, insanlara yol gösterici, doğrunun ve doğruyu eğriden ayırmanın açık delilleri olarak Kur’an’ın indirildiği aydır. Öyle ise içinizden kim bu aya erişirse onda oruç tutsun. Kim o anda hasta veya yolcu olursa tutamadığı günleri başka günlerde kaza etsin. (Bakara, 2/185)

Diyanet Takvimi 15.04.2022, 00:00
Oruç bir kalkan gibidir
© DİHA

Oruç bir kalkan gibidir

Hz. Peygamber, bütün ibadetler gibi orucun da insan davranışlarını düzenleyen yönlerine işaret eder: “Oruç bir kalkandır. Oruçlu saygısızlık yapmasın, ahlaksızca konuşmasın. Eğer biri kendisiyle dövüşmeye veya sövüşmeye kalkarsa iki defa ‘Ben oruçluyum desin.’ Bu canı bu tende tutan Allah’a yemin ederim ki oruçlunun ağız kokusu Allah nezdinde misk kokusundan daha hoştur.”

Hz. Peygamber bu hadisinde orucu bir kalkana benzetmektedir. Kalkan nasıl ki askerleri düşmanın darbelerine karşı koruyorsa oruç da sahibini öyle korur. Üstelik sadece dışarıdan gelecek saldırılara karşı değil nefsinden, şehevi arzularından, şeytanın vesveselerinden de korur.

Bu hassasiyetle oruç tutan kişi dünyada günah ve kötülüklere, ahirette ise cehennem azabına karşı korunmuş olacaktır. Oruçlu kalkanı öncelikle kendi elinden ve dilinden sâdır olabilecek yanlış tutum ve davranışlara karşı kullanacaktır. Bu nedenle kimseye karşı kaba davranışlarda bulunmayacak cahil ve zorba tutumlar içine girmeyecektir.

Kaynak: Diyanet Haber
banner276
Yorumlar (0)