banner203

banner250

Nasıl bir düğün yapılmalı?

Bir Hadis: Allah’ım! İbrahim (a.s.) ve ailesini insanlar içinde mübarek kıldığın gibi Muhammed (s.a.s.) ve ailesini mübarek kıl. Şüphesiz Sen, bütün övgülere layık, çok şerefli ve itibarlı olansın. (Müslim, Salât, 65)

Diyanet Takvimi 23.05.2021, 00:00
Nasıl bir düğün yapılmalı?
© Diyanet Haber

Nasıl Bir Düğün Yapılmalı?

Düğünün nasıl yapılacağını dinimiz detaylarıyla belirlememiş; bunu haramlara düşmemek şartıyla Müslümanların örf ve adetine bırakmıştır.

Düğünlerde şu noktalara riayet edilmesi kamu/toplum yararı açısından faydalı olur.

1. Nikahı duyurmak.

2. Meşru dairede eğlenmek. Alkollü düğünlerden uzak durulmalı. Kadın ve erkeklerin birbirlerine karşı ilişkilerinde mahremiyet sınırlarını aşan davranışlardan kaçınmaları gerekir.

3. Düğünlerde can güvenliğine ve çevre emniyetine özenle saygı gösterilmelidir. Sırf şenlik olsun diye havaya sıkılan kurşunlar, patlatılan havai fişekler etrafa saldıkları korku ve sebep oldukları acılar sebebiyle kesinlikle kaçınılması gereken durumlardır.

4. Yemek vermek. Düğün şenliğinin vazgeçilmez bir parçasıdır. Düğün sahibinin davette zengin fakir ayrımı yapmaması gerekir. Davet edilen düğün yemeğine katılmak peygamber ahlakındandır.

5. Gereksiz harcamalardan kaçınmak. Dinimiz, yeni kurulacak aile yuvası için de gereksiz harcama yapılmasını hoş karşılamamıştır.

Kaynak: Diyanet Haber
Yorumlar (1)
Mehmet Akarslan 5 ay önce
Bu konuda bir Hutbe okuyalım çok faydalı olur