banner331

banner319

Müslümanların savaş stratejisi: Hendek

Bir Hadis: Mümin; ırza, namusa dil uzatan, lânet eden, çirkin işler yapan, edepsiz konuşan kimse değildir. (Tirmizî, Birr, 48)

Diyanet Takvimi 01.03.2022, 00:00
Müslümanların savaş stratejisi: Hendek
© DİHA

Müslümanların savaş stratejisi: Hendek

Selmân-ı Fârisî’nin tavsiyesi ile şehrin savunulması için kazılan hendek sebebiyle Hendek Savaşı diye tanınan savaş, 7 Şevval 5 (1 Mart 627) tarihinde başlamış, bir aya yakın sürmüş, Zilkade’nin 1. günü sona ermiştir.

Şehrin üç tarafı sık ağaçlı bahçelerle ve dar yollarla çevrili idi. Düşmanın girmesi muhtemel bulunan yerlere 5,5 km uzunluğunda, 9 m eninde ve 4,5 m derinliğinde bir hendek kazıldı, birkaç haftada bitirilen kazma işine Hz. Peygamber de bilfiil katıldı. 3000 mevcutlu Müslüman kuvvetler şehrin doğusunda, Uhud tarafında, Seli’ Dağı’nın eteğinde mevzilendiler. Önlerinde de hendek bulunuyordu. Yaklaşık 12.000 mevcutlu düşman kuvvetleri de hendeğe kadar geldiler, daha önce böyle bir şey görmedikleri için şaşırdılar. Hendeği geçemedikleri için bulundukları yerde mevzilendiler.

Hendek Savaşı, Müslümanların savaş stratejisi bakımından bir dönüm noktası oldu. Artık taarruz sırası onlara gelmişti. İlk iş olarak da kendilerine ihanet eden Benî Kurayza Yahudilerinin üzerine yürüdüler.

Kaynak: Diyanet Haber
banner279
Yorumlar (0)