banner297

banner319

Memleket sevgisi

banner265

Bir Hadis: Kim İslâm’da iyi bir çığır açarsa, kendi sevabını da bununla amel edenlerin sevabı kadar sevabı da -sonradan amel edenlerin sevabından eksilmeksizin- alır. İslâm’da kötü bir çığır açan ise, kendi günahını da bununla amel edenlerin günahı kadar günahı da -sonradan amel edenlerin günahından eksilmeksizin- yüklenir. (Müslim, Zekât, 69)

Diyanet Takvimi 15.08.2021, 00:00
Memleket sevgisi
© Diyanet Haber

Memleket Sevgisi

Dinimiz vatanı ve memleketi sevmeyi, korumayı teşvik etmiş ve onu savunmayı yüce bir görev saymıştır. Vatanı korumak adına savaşa hazırlıklı olunmasını emretmiştir. Bu bağlamda, Allah Resûlü (s.a.s.) vatan uğruna nöbet tutmanın faziletini şu şekilde dile getirmiştir: “Bir gün ve bir gece nöbet tutmak, bir ay oruç tutup geceleri namaz kılmaktan daha hayırlıdır. Şayet (kişi nöbette) ölürse yapmakta olduğu işin sevabı devam eder, rızkı da devam eder ve kabirdeki sorgu meleklerine karşı güven içinde olur.” (Müslim, İmâre, 163)

Vatan müdafaası; sahip olunan vatan topraklarını ve insanların dinini, canını, malını, ırz ve namusunu korumak ve onları huzur içinde yaşatmaktır.

Bu yüzdendir ki Allah Resûlü, vatanı korumanın mükafatı olarak şu sözü söylemiştir: “İki göz vardır ki cehennem ateşi onlara dokunmaz: Allah korkusundan ağlayan göz ve gecesini Allah yolunda nöbet tutarak geçiren göz.” (Tirmizî, Fedâilü’l-cihâd, 12)

Kaynak: Diyanet Haber
banner279
Yorumlar (0)