banner324

banner319

Mardin'in meşhur medreseleri

banner265

Bir Hadis: Resûlullah (s.a.s.) şu yedi şeyi emretti: Hastayı ziyaret etmek, cenazeyi (kabre kadar) takip etmek, aksırana Allah’tan rahmet dilemek, zayıfa ve mazluma yardım etmek, selâmı yaymak ve yemin edenin yeminini tasdik etmek. (Buhârî, İsti’zân, 8)

Diyanet Takvimi 30.05.2022, 00:00
Mardin'in meşhur medreseleri
© DİHA

Mardin'in meşhur medreseleri

Hatuniye (Sitti Radviyye) Medresesi:

Mardin il merkezinin kuzeyindeki Gül Mahallesi’nde bulunan bu medreseyi Artuklu Sultanlarından Necmeddin Alpi’nin eşi Sitti Razviye (1177-1185) yaptırmıştır.

Zinciriye Medresesi: Mardin Medrese Mahallesi’nin kuzeyinde bulunan Zinciriye Medresesi Melik Necmeddin İsa bin Muzaffer Davut bin el Melik Salih tarafından 1385 yılında yaptırılmıştır. Medrese geniş bir alanı kaplamakta olup, cami, türbe ve ek yapılardan meydana gelmiştir.

Kasımiye Medresesi: Mardin’in güneybatısındaki tepenin altında bulunan Kasımiye Medresesi’nin yapımına Artuklu döneminde başlanmış, Sultan Kasım tarafından da 1487-1502 yıllarında tamamlanmıştır. Kasımiye Medresesi 14. yüzyıl Artuklu mimari özelliklerini yansıtmaktadır.

Şehidiye Medresesi: Mardin Şehidiye Mahallesi’nde bulunan Semanin Medresesi ismi ile de tanınan bu yapı Necmeddin Gazi döneminde 1239-1260 yılları arasında yaptırılmıştır. Bu meşhur medreseler dışında günümüze kadar varlıklarını devam ettiremeyen sekiz medreseden de söz edilir.

Kaynak: Diyanet Haber
banner321
Yorumlar (0)