banner331

banner319

Maddi ve manevî bir temizlik: Gusül

Bir Ayet: Namazı dosdoğru kılın, zekâtı verin. Kendiniz için her ne iyilik işlemiş olursanız, Allah katında onu bulursunuz. Şüphesiz Allah bütün yaptıklarınızı görür. (Bakara, 2/110)

Diyanet Takvimi 14.01.2022, 00:00
Maddi ve manevî bir temizlik: Gusül
© DİHA

Maddi ve Manevî Bir Temizlik: Gusül

Türkçe’de ‘boy abdesti’ olarak bilinen gusül, sözlükte ‘yıkamak, temizlemek’ manasına gelir. Terim olarak ‘cünüplük, hayız ve nifas gibi hükmî kirlilikten temizlenme niyetiyle bütün vücudu su ile yıkamak’ demektir.

“Eğer cünüpseniz iyice temizlenin.” (Mâide, 5/6) ayeti gereğince gusül abdesti alarak cünüplük hâlinin vücutta yol açacağı yorgunluğu gidermiş, kan dolaşımını düzene koymuş ve kendimizi hükmî kirlilikten kurtarmış oluruz. Böylece beden ve ruh sağlığını korumuş, aynı zamanda kulluk görevini de yerine getirmiş oluruz.

Cuma ve bayram namazları öncesinde, hac veya umre niyetiyle ihrama girerken ve Arafat’ta vakfe için gusletmek sünnettir. Hz. Peygamber (s.a.s.) cünüplükten dolayı gusledeceğinde önce ellerini yıkar, sonra abdest alır, parmaklarını suya daldırır ve onlarla saçlarının diplerini ovalardı. Daha sonra iki eliyle başı üzerine üç avuç su dökerdi. En sonunda da suyu bütün bedeni üzerine dökerdi.

Kaynak: Diyanet Haber
banner279
Yorumlar (0)