banner268

banner250

Kuş evleri

banner265

Bir Ayet: Kullarım sana beni sorduklarında bilsinler ki şüphesiz ben yakınım, bana dua ettiğinde dua edenin dileğine karşılık veririm. Şu halde benim davetime gelsinler ve bana iman etsinler ki doğru yolu bulabilsinler. (Bakara, 2/186)

Diyanet Takvimi 16.08.2021, 00:00
Kuş evleri
© Diyanet Haber

Kuş Evleri

Anadolu ve Rumeli şehirlerini gezerken tarihî binaların dış cephelerinde küçük, zarif yuvalar görmüşsünüzdür. Kuş evleri dediğimiz bu şaheserlerden günümüze kadar gelenlerin en eskisi 16.yy. Osmanlı mimarisine aittir. Güvercin, serçe, saka, kırlangıç vb. kuşların barınmaları için tasarlanmıştır. Bu minik yuvalar, köşk, saray, cami, medrese, türbe, köprü ve çeşme gibi yapıların emniyetli ve korunaklı dış yüzeylerine inşa edilmişti. Amaç kuşları soğuktan, fırtınadan, kardan, güneşin kavurucu sıcağından korumaktı. Bu estetik yuvalar, insanların ve kuşlara zarar verebilecek hayvanların ulaşamayacağı yükseklikte emniyetli yerlere yapılmıştı. Kuş evleri, ecdadımızın sadece insanlara değil hayvanlara da merhametinin, hayırseverliğinin bir kanıtıdır.

Anadolu ve Rumeli’de pek çok şehirde gezerken gözünüz tarihi cami, köşk, medrese, türbe ve çeşmelerdeki kuş evlerine takıldığında atalarımızı vefa duygusu içinde rahmetle bir kez daha hayırla analım.

Hacı Bektâş-ı Velî kimdir?

Kaynak: Diyanet Haber
banner237
Yorumlar (0)