banner331

banner319

Kurban Bayramı

Bir Hadis: Şüphesiz ki sözde ve işte doğruluk, hayra ve iyiliğe yöneltir. İyilik de cennete iletir. Kişi, doğru söyleye söyleye Allah katında sıddîk (doğru sözlü, doğruyu tasdik eden) diye kaydedilir. (Müslim, Birr, 103)

Diyanet Takvimi 20.07.2021, 00:00
Kurban Bayramı
© Diyanet Haber

Kurban Bayramı

Bayramlar, dini ve milli hislerimizi coşturan, akrabalık bağlarını kuvvetlendiren, komşuluk ilişkilerini yenileyen, toplumsal hayatı canlandıran; bir gönül medeniyeti olan İslam’ın yoksulu gözetme, yetimi sevindirme, muhtaçla paylaşma gibi yüce değerlerini yaşatan müstesna günlerdir.

Bu bayrama adını veren Kurban; Hz. İbrahim ve Hz. İsmail örneğinde olduğu gibi ilahi emirlere kayıtsız teslimiyet göstergesi, hak yolunda fedakarlığın bir nişanesi, Allah’ın bize lütfettiklerinden onun hoşnutluğu için verebilmenin hal ile ifadesidir. Yaratılana şefkat ve merhamet, temizlik, insana saygı, çevrenin korunması, israftan kaçınma Müslümanın her zaman göstermesi gereken temel duyarlılıklardır. Kurban kesimi esnasında bu hususlara azami ölçüde riayet etmemiz hem dini hem de insani sorumluluğumuzdur.

Bu duygularla Kurban bayramınızı tebrik eder, bayramın tüm insanlık için barış, huzur ve güven getirmesini Yüce Allah’tan niyaz ederiz.

Kaynak: Diyanet Haber
banner332
Yorumlar (0)