banner297

banner319

Kur'an okuma (tilavet) adabı

banner265

Bir Hadis: Bir kimse istiğfârı dilinden düşürmezse, Allah Teâlâ ona her üzüntüden bir kurtuluş, her darlıktan bir çıkış yolu gösterir ve ona beklemediği yerden rızık verir. (Ebû Dâvûd, Vitir, 26)

Diyanet Takvimi 10.04.2022, 00:00
Kur'an okuma (tilavet) adabı
© DİHA

Kur'an okuma (tilavet) adabı

Kur’an’ı okumayı ifade eden “tilâvet” terim olarak “Kur’an’ı hem okumak hem de emir ve yasaklarını, teşvik ve uyarılarını hayata geçirmek suretiyle Allah’ın kitabına uymak” şeklinde tanımlandığı gibi “manasını anlamak ve gereğince davranarak onu tecvid ve tertîl üzere dikkatlice okumak” şeklinde de tarif edilir.

Gazzâlî gibi bazı alimler Kur’an’ın tilâvet adabıyla ilgili birçok hususa dikkat çekmişlerdir. Kur’an okurken abdestli olmak, temiz bir yerde bulunmak, okumaya besmele ile başlamak, sadece Allah rızasını gözetmek, tecvid kurallarına riayet ederek huşû içinde okumak, ayetler üzerinde düşünmek ve okuduklarıyla amel etmek, rahmet ayetleri gelince Allah’ın rahmetini istemek, azap ayetlerinde O’na sığınmak, secde ayetlerinde secde etmek bunlar arasındadır.

Ayrıca Kur’an’ın her gün okunmasının adet haline getirilmesi, ezberlenen yerlerin unutulmaması için tekrarlanması tavsiye edilmiştir. Kur’an okurken konuşmamak ve lüzumsuz şeylerle uğraşmamak da dikkat edilecek hususlardandır.

Kaynak: Diyanet Haber
banner279
Yorumlar (0)