banner250

banner255

Kitaplara İman

Bir Ayet: Müminleri bırakıp kâfirleri dost edinenler, onların yanında izzet mi arıyorlar? Bilsinler ki bütün izzet yalnızca Allah’a aittir. (Nisâ, 4/139)

Diyanet Takvimi 09.03.2021, 00:00
Kitaplara İman
© Diyanet Haber

Kitaplara İman

“Ey iman edenler! Allah’a, peygamberine, peygamberine indirdiği kitaba ve daha önce indirdiği kitaba iman edin. Kim Allah’ı, meleklerini, kitaplarını, peygamberlerini ve ahiret gününü inkâr ederse derin bir sapıklığa düşmüş olur.” (Nisâ, 4/136)

Yüce Allah, ilk insan Hz. Adem’den itibaren bütün insanlara peygamberler aracılığı ile doğru yola çağıran ve bağlayıcılığı bulunan vahiy göndermiştir. Farklı zaman ve mekânlarda peş peşe gelen vahiyler birbiri ile çelişmez.

Her peygambere gelen vahiy, bir öncekinin devamı ve doğrulayıcısıdır. Bu vahiylerden bir kısmı “suhuf” bir kısmı “kitap” olarak isimlendirilir. Kur’an-ı Kerim bize dört kitaptan bahseder: Hz. Musa’ya Tevrat, Hz. Dâvûd’a Zebur, Hz. İsa’ya İncil ve son peygamber Hz. Muhammed’e (s.a.s.) indirilen Kur’an. Bugün sadece Kur’an-ı Kerim değiştirilmeden ve indirildiği hâliyle elimizde bulunmaktadır. Müminler, Kur’an’dan önce indirilmiş olan kitaplara da iman etmekle yükümlüdürler.

Kaynak: Diyanet Haber
banner242
Yorumlar (0)