banner250

banner203

Kapanmayan Yara: Srebrenitsa Katliamı

Bir Ayet: İşte âhiret yurdu! Onu yeryüzünde haksız üstünlük kurmak ve bozgunculuk çıkarmak istemeyenler için hazırlamış bulunuyoruz. İyi son, Allah’a karşı gelmekten sakınanların olacaktır. (Kasas, 28/83)

Diyanet Takvimi 11.07.2021, 00:00
Kapanmayan Yara: Srebrenitsa Katliamı
© Diyanet Haber

Kapanmayan Yara: Srebrenitsa Katliamı

Sırpların Bosna’da başlattığı soykırımın ardından Birleşmiş Milletler 1993 yılında Srebrenitsa’yı Boşnaklar için güvenli bölge ilan etmişti. Kısa sürede Srebrenitsa’nın nüfusu, diğer bölgelerden gelen mültecilerle 60 bine ulaştı. Nüfusun artışıyla açlık ve hastalıklarla mücadele eden Srebrenitsa’ya yıllar boyu yardım malzemelerinin girişi engellendiğinden, Boşnaklar güçsüz düştü ve çok sayıda insan öldü.

Bosnalı Sırpların iki yıl süren kuşatması sonrası Temmuz 1995’te Srebrenitsa düştü. Boşnak erkek, kadın ve çocuklar, BM barış gücü karargahına sığındı. Ancak Hollandalı askerler Bosnalı Sırp güçlerinin kampı kuşatması üzerine binlerce Boşnak’ı Sırplara teslim etti. Beş gün süren Srebrenitsa katliamında sekiz binden fazla Müslüman öldürüldü. Srebrenitsa’da hayatını kaybedenlerin büyük kısmı halen Bosna Hersek’in doğusundaki toplu mezarlarda yatıyor.

11 Temmuz 1995’te gerçekleşen Srebrenitsa katliamı, insanlık tarihinin en karanlık sayfalarından biri olmaya devam etmektedir

Kaynak: Diyanet Haber
Yorumlar (0)