banner297

banner319

Kadir Gecesi

banner265

Bir Ayet: Şüphesiz, biz onu (Kur’an’ı) Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesinin ne olduğunu sen ne bileceksin! Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır. (Kadir, 97/1-3)

Diyanet Takvimi 27.04.2022, 00:00
Kadir Gecesi
© DİHA

Kadir Gecesi

Kadir kelimesi sözlükte “hüküm, şeref, güç, yücelik” vb. anlamlara gelir. Dini bir kavram olarak ise “leyletü’l-Kadr/Kadir gecesi” şeklinde kullanılır. Kur’an, Hz. Peygamber’e kırk yaşında iken M. 610 yılının Ramazan ayında ve bu gecede indirilmeye başlanmıştır. Kur’an-ı Kerim’deki Kadir suresi bu gecenin fazileti hakkında nâzil olmuştur. Kadir gecesinin Ramazan ayının 27. gecesinde olduğu genel kabul görmüş olmakla birlikte, Ramazan’ın son on gününün tek gecelerinde (Müslim, Sıyâm, 207) veya son yedi gecesinde aranması ile ilgili farklı rivayetler de vardır (Müslim, Sıyâm, 205-206). Dolayısıyla Ramazan’ın son gecelerini Kadir gecesiymiş gibi değerlendirmek gerekir.

Allah Tealâ bu mübarek gecenin faziletini kitabında bizlere şu şekilde bildirir: “Şüphesiz, biz onu (Kur’an’ı) Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesinin ne olduğunu sen ne bileceksin! Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Melekler ve Ruh (Cebrail) o gecede, Rablerinin izniyle her türlü iş için iner de iner. O gece, tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir.”(Kadir, 97/1-5)

Kaynak: Diyanet Haber
banner237
Yorumlar (1)
MUSA GÜVEN 3 hafta önce
Bütün İslam Aleminin Kadir Gecesini Tebrik Ediyoruz Hayırlı Kandillere İnşAllah Amin