banner250

banner203

İyilik insanın mayasıdır

Bir Hadis: Allah, yarattıklarına daima yumuşak davranır ve yumuşak davranılmasını sever, şiddet ve kabalık karşılığında vermediğini nezaket ve ağırbaşlılık karşılığında verir. (Ebû Dâvud, Edeb, 11)

Diyanet Takvimi 25.04.2021, 00:00
İyilik insanın mayasıdır
© Diyanet Haber

İyilik İnsanın Mayasıdır

İnsana iyilik yapmak yakışır. Çünkü ruhumuz iyilikten beslenir. Bu dünyada, daha çok iyilikte bulunmaktan ve sevap defterlerimizi hâlis iyiliklerle doldurmaktan başka ne amacımız olabilir? Rabbimizin emirlerine uyup kötülüğe dair uyarılarına dikkat etmekten başka ne vazifemiz olabilir?

O zaman, “Kötülük edene biz de kötülük ederiz.” mantığını bir kenara bırakarak ırk, cinsiyet, renk, dil ayrımı gözetmeksizin bütün muhataplarımıza iyilik taşıyalım. Anne-babamızdan, eşimizden, çocuklarımızdan başlamak üzere iyiliği çevremizde hakim kılalım. Çocuklarımıza iyiliği öğretelim, ailece iyiliğe yatırım yapalım. Çünkü iyilik asla zarar ettirmeyen bir yatırımdır.

Akrabamız, komşumuz, iş arkadaşımız, müşterimiz bizden iyilik görsün. İyilik biriktirmeye, iyilik dağıtmaya ve iyilik üretmeye çalışalım. Bir yandan da dilimizden duayı düşürmeyelim: “Allah’ım! Bize dünyada iyilik ver, âhirette de iyilik ver. Bizi cehennem azabından koru!” (Müslim, Zikir, 26)

Kaynak: Diyanet Haber
banner242
Yorumlar (0)