banner203

banner250

İşrak veya duhâ (kuşluk) namazları ne zaman ve nasıl kılınır?

Bir Ayet: Ey insanlar! Şüphesiz sizi bir erkek ile bir dişiden yarattık, tanışasınız diye sizi kavim ve kabilelere ayırdık, Allah katında en değerli olanınız O’na itaatsizlikten en fazla sakınanınızdır… (Hucurât, 49/13)

Diyanet Takvimi 13.10.2021, 00:00
İşrak veya duhâ (kuşluk) namazları  ne zaman ve nasıl kılınır?
© Diyanet Haber

İşrak veya duhâ (kuşluk) namazları ne zaman ve nasıl kılınır?

İşrak veya duhâ namazı; güneşin doğup ufukta beş derece (bir mızrak boyu) yükselmesi ile kerâhet vakti çıktıktan sonra yani güneşin doğuşundan yaklaşık 40-50 dakika sonra ilk kuşluk vaktinde kılınır. Bir hadis-i kutsîde bu namazın faziletine işaretle şöyle buyurulur: “Ey Âdemoğlu, gününün ilk vakitlerinde benim için dört rekat nafile kılmaktan acizlik gösterme ki, günün sonunda seni korumayı garanti edeyim.” (Ebû Dâvûd, Tatavvu’, 12) Hadis kaynaklarında çokça teşvik edilen duhâ (kuşluk) namazı; dört, sekiz ve on iki rekat olarak kılınabilir. (Müslim, Müsâfirîn, 78-83) En az iki rekat olarak kılınabileceği de söylenmiştir.

Televizyon veya radyoda okunan Kur’an-ı Kerim’in dinlenmesi kişiye sevap kazandırır mı? Dinlerken secde ayeti geçerse tilavet secdesi yapmak gerekir mi?

Kur’an-ı Kerim’i, televizyon yahut radyodan dinlemek sevaptır. Dinleme esnasında secde yapmayı gerektiren ayetler geçtiğinde tilavet secdesi yapılmalıdır.

Kaynak: Diyanet Haber
banner242
Yorumlar (1)
Bünyamin Aldır 2 hafta önce
Allah razı olsun çok güzel doyurucu bilgiler veriyorsunuz Allah dinimizi diyanetimizi vatanımızı devletimizi her türlü tehlikelerden korusun