banner331

banner319

İslam, ırkçılığı yasaklar

Bir Ayet: Bir şeyi istediğinde, O’nun buyruğu “ol!”demekten ibarettir; hemen oluverir. (Yâsîn, 36/82)

Diyanet Takvimi 18.02.2022, 00:00
İslam, ırkçılığı yasaklar
© DİHA

İslam, Irkçılığı Yasaklar

Mekke döneminde en çok çile çekenlerin başında Sevgili Peygamberimizin müezzinliğini yapma şerefine nail olan Bilâl-i Habeşî gelir. Bilâl’in annesi Habeşli siyahi bir kadındır.

Bir gün sahabeden Ebû Zer ile Bilâl-i Habeşî arasında tartışma olur. Ebû Zer, tartışmanın hararetiyle Bilâl-i Habeşî’ye “Kara kadının oğlu” deyiverir. Duyduğundan son derece rahatsız olan Bilâl-i Habeşî, yaşanan hadiseyi ve Ebû Zer’in incitici sözünü Peygamberimize aktarır. Bunun üzerine Allah Resûlü (s.a.s.), Ebû Zer’i yanına çağırır ve ona şu uyarıyı yapar: “Ey Ebû Zer! Onu annesinden dolayı mı ayıplıyorsun? Demek ki sen, kendisinde hâlâ câhiliyeden izler bulunan bir kimsesin.” Resûl-i Ekrem (s.a.s.), bu sözünün akabinde hepimizin kulağına küpe olacak şu nasihati yapar: “Allah’ın emrinize verdiği hizmetçileriniz, sizin kardeşlerinizdir. Her kimin kardeşi emri altında bulunursa ona yediğinden yedirsin, giydiğinden giydirsin. Onlara güçlerini aşan işler yüklemeyin. Eğer ağır işler yüklerseniz onlara yardım edin.” (Buhârî, Îmân, 22; Buhârî, Edeb, 44)

Kaynak: Diyanet Haber
banner332
Yorumlar (1)
Osman 6 ay önce
Selamünaleyküm kıymetli kardeşlerim Bu anlamlı mesajlarından dolayı emeği geçen tüm kardeşlerimizden Rabbim razı olsun Rabbim sizlere sağlık sıhhat afiyet hayırlı bereketli ömürler nasip eylesin inşAllah Selam ederim Allah'a emanet olun