banner250

banner255

İslam güzel ahlaktır

Bir Hadis: Kabir, âhirete giden yoldaki konaklama yerlerinden ilkidir. Kişi ondan sağ salim kurtulursa sonrası daha kolay olur. Eğer kurtulamazsa ondan sonrası daha çetin gelir. (İbn Mâce, Zühd, 32; Tirmizî, Zühd, 5)

Diyanet Takvimi 25.12.2020, 00:00
İslam güzel ahlaktır

İslam güzel ahlaktır

Bir insanı iyi ya da kötü olarak değerlendirmemize neden olan huy ve değerlere ahlak denmektedir. İnsanın manevi özellikleri ahlak olarak ifade edilirken, erdemli, iyi yönleri güzel ahlak olarak kabul edilmektedir. İnsanı diğer canlılardan ayıran ve üstün bir varlık yapan güzel ahlakla donanmış olmasıdır. Nitekim Peygamberimiz kendisinin gönderilmesindeki en önemli hedefi güzel ahlaka bağlamaktadır: “Ben, sadece güzel ahlakı tamamlamak için gönderildim” (İbn. Hanbel, II, 381). Bu bakımdan Hz. Aişe de Peygamberimizin ahlakının Kur’an olduğunu söylemiştir.

Kur’an-ı Kerim de onun ahlakını şu şekilde övmektedir: “Sen elbette yüce bir ahlak üzeresin” (Kalem, 68/4). Bu bakımdan Peygamberimizi örnek almak öncelikle onun güzel ahlakını takip etmekle mümkündür. Bir Müslüman yaptığı her işi, kalbinden geçenleri dahi Allah’ın bildiğine inanarak yapmalıdır. Dolayısıyla kalbini güzel ahlaki erdemlerle donatmalı ve insanlara da o şekilde davranmalıdır. Şüphesiz insanlarda kötülüğe eğilim de vardır. İnsana düşen bu kötü yönlerini terbiye ederek iyi ve güzel ahlaki erdemlere sahip olmaktır. İnsanın gerçek bir mümin olması bu şekilde mümkündür.

Kaynak: Diyanet Haber
banner242
Yorumlar (0)