banner331

banner319

İnsanın ezeli düşmanı şeytan

Bir Hadis: İki kişiye gıpta edilir: Allah’ın verdiği malı hak yolunda harcamayı başaran kimse ve Allah’ın verdiği ilim ve hikmet ile yerli yerince hükmeden ve onu başkalarına öğreten kimse. (Buhârî, Zekât, 5)

Diyanet Takvimi 17.02.2022, 00:00
İnsanın ezeli düşmanı şeytan
© DİHA

İnsanın Ezelî Düşmanı Şeytan

İğvâ ve ifsadından tanıdığımız şeytan, özellikle ibadet esnasında verdiği vesveselerle müminlerin Allah’a karşı görevlerini hakkıyla yerine getirmelerine mani olmaya çalışır. Resûlullah, şeytanın bu çabasını, namaz esnasında “Şunu hatırla,
bunu hatırla!” diyerek aklında olmayan şeylerle müminin kafasını kurcalaması şeklinde ifade etmiştir. (Buhârî, Ezân, 4) Şeytan bir taraftan verdiği vesveselerle müminin zihnini kurcalayıp ibadetlerini sağlıklı bir şekilde yerine getirmesine mani olmaya çalışırken, diğer taraftan da çirkin işleri süsleyip hoş göstererek onu harama yönlendirir; hatta inkâr, şirk bataklığına sürükler. Şeytanın, insanı kandırırken batıla hak kılıfı giydirmesi (telbîs) en etkili ayartma yöntemlerindendir. Şeytan ilâhi rahmetten kovulduğunda bu yöntemle insanları haktan uzaklaştırmaya çalışacağını şöyle dile getirmişti: “Ey Rabbim, beni azdırdığın şeye (rahmetinden kovmana) karşılık ben de yeryüzünde onlara işledikleri günahları süsleyeceğim, hepsini azdıracağım.” (Hicr, 15/39)

Kaynak: Diyanet Haber
banner332
Yorumlar (0)