banner324

banner319

Hz. Peygamber'in vasiyeti

banner265

Bir Ayet: Bizim ayetlerimize ancak o kimseler inanırlar ki, bunlarla kendilerine öğüt verildiğinde, büyüklük taslamadan secdeye kapanırlar ve Rablerini hamd ile tesbih ederler. (Secde, 32/15)

Diyanet Takvimi 13.06.2022, 00:00
Hz. Peygamber'in vasiyeti
© DİHA

Hz. Peygamber'in vasiyeti

Allah Tealâ’nın bütün insanlara ancak müjdeleyici ve uyarıcı olarak gönderdiği (Sebe’, 34/28), âlemlere rahmet olan (Enbiyâ, 21/108), en güzel ahlâk üzere bulunan (Kalem, 68/4) Hz. Muhammed (s.a.s.) Mekke’de doğmuştur.

Resûlullah (s.a.s.) elçilik görevini yerine getirmiş, Allah’ın yardımıyla başarıya ulaşmış, insanlar akın akın İslam’a girmişlerdir. Veda Haccı’nda, Müslümanlara İslam’ın itikadi, ameli ve ahlaki konularını topluca özetlemiş, kendisine tabi olanlara kıyamete kadar mutlu olacakları hayat esaslarını bir kere daha hatırlatmış, Kur’an’a sımsıkı sarılmalarını vasiyet etmiştir. Orada hazır bulunanlara “Allah elçiliği görevini ifa ettim mi?” diyerek onları şahid tutmak istemiş, onların şehadetinden sonra, “Ya Rab şahid ol, işte onlar vazifemi yaptığımın şahidleridirler” demiştir. Bu durum onun görev ve mesuliyet titizliği konusunda güzel bir örnektir.

Kaynak: Diyanet Haber
banner321
Yorumlar (0)