banner250

banner203

Hz. Osman'ın (r.a.) hilafeti

Bir Ayet: Kim Allah’a güzel bir borç verirse Allah bunu fazlasıyla öder. Ayrıca ona pek değerli bir ödül de vardır. (Hadîd, 57/11)

Diyanet Takvimi 17.06.2021, 00:00
Hz. Osman'ın (r.a.) hilafeti
© Diyanet Haber

Hz. Osman'ın (r.a.) Hilafeti

Hicretten 47 yıl önce Mekke’de dünyaya geldi. Babası Affan bin el-Âs, annesinin adı Ervâ’dır. Hz. Ebûbekir’in delaletiyle Müslüman oldu. Özellikle hayası ile şöhret bulmuştu. Bir özelliği de cömertliğidir. Müslümanlar için yardım talep edildiğinde genelde en büyük mali destek ondan gelmiştir.

Peygamber Efendimizin kızı Rukiye ile evlendi. Bedir Harbi sırasında Rukiye’nin vefat etmesi üzerine diğer kızı Ümmü Gülsüm ile evlenerek “Zi’nnûreyn” (iki nur sahibi) lakabı ile şereflendi. Cennetle müjdelenen on kişiden biridir.

Hz. Osman, hicretin 23. senesi hilafet makamına getirildi. Hz. Ebûbekir zamanında mushaf halinde toplanan Kur’an-ı Kerim, onun devrinde çoğaltılıp İslam merkezlerine gönderilmek suretiyle kıraatteki ihtilaf ve çekişmeler önlenmiş oldu. Bu hizmetler itibariyle “Nâşirü’l-Kur’an” unvanını kazandı.

Hicretin 35. senesinde (M. 656 Haziran) meydana gelen iç karışıklıklar neticesinde şehit edilen Hz. Osman’ın mübarek vücudu Cennetü’l-Baki kabristanına defnedildi.

Hz. Osman (r.a.) kimdir?

Kaynak: Diyanet Haber
Yorumlar (0)