banner203

banner250

Hz. Lût ve kavmi

Bir Hadis: Allah’ım! Senin bağışlaman, benim günahlarımdan daha geniştir. Senin rahmetin, benim amelimden daha ümit vericidir. (Hâkim, Müstedrek, 1, 728)

Diyanet Takvimi 18.09.2021, 00:00
Hz. Lût ve kavmi
© Diyanet Haber

Hz. Lût ve Kavmi

Hz. Lût, (Enbiyâ, 21/74-75) Sodom kavmine peygamber olarak gönderilir. Sodom, cinsel ahlak açısından yozlaşmıştır. Lût (a.s.) kavmine Allah’a itaat etmelerini tebliğ eder. Onlara kadınları bırakıp erkeklerle beraber olmanın büyük günah ve ahlaksızlık olduğunu bildirir. Kavmi ise uyarıya devam etmesi halinde sürgün  edileceğini söyler. “Eğer doğru söylüyorsan bizi tehdit ettiğin azabı getir.” diyerek meydan okur. Hz. Lût onların vebalinden kendini kurtarması için Allah’a dua eder. (A’râf, 7/80-81)

Lût’un (a.s.) duasını kabul eden Yüce Allah, üç meleğini genç erkekler suretinde gönderir. Melekler Hz. Lût’a (a.s.) kavminin helak edileceğini haber verirler. Günah ve ahlaksızlıkta ısrar eden Sodom halkı, meleklere dahi kötülük yapmak ister. Melekler Hz. Lût’a azap emrinin geldiğini, kendisinin ve ailesinin ise kurtulacağını bildirirler. Lût, ailesiyle şehirden çıkar. Sabaha karşı şehrin altı üstüne getirilir, üzerlerine pişirilmiş balçıktan taşlar yağdırılır ve Lût’un kavmi karısıyla birlikte helak olur. (Hûd, 11/81-83)

Kaynak: Diyanet Haber
Yorumlar (1)
Mustafa cıplak 1 ay önce
Yukardaki takvim yazısında lut a s.ve ailesinin kurtulacağı ve buradan ayrılmaları söylendi üç melek tarafından ..ailesiyle beraber oradan ayrıldıkları yazıyor,yazının devamında lut kavmi ailesiyle beraber helak oldu diye yazı bitiyor...yazı dikkatlice okunursa bir tezat yok mu...? dikkatlere sunulur