banner261

banner250

Hz. İbrahim'in (a.s.) duası

Bir Hadis: Allah’ım! Beni önümden, arkamdan, sağımdan, solumdan ve üstümden (gelecek belâlara karşı) koru. (Ebû Dâvud, Edeb, 109)

Diyanet Takvimi 19.08.2021, 00:00
Hz. İbrahim'in (a.s.) duası
© Diyanet Haber

Hz. İbrahim'in (a.s.) Duası

Allah tarafından Beytullah’ın yeri bildirildikten sonra Hz. İbrahim, oğlu Hz. İsmail ile beraber, bir olan Allah’a adanan ilk mabed olarak Kâbe’yi inşa etmiştir. Kendisinden, insanlar arasında haccı ilan etmesi ve Beytullah’ı temiz tutması istenmiş, böylece bu kutsal mekan bütün Müslümanlar için hac yeri ve kıble yapılmıştır. (Hac, 22/26-28)

Hz. İbrahim, Beytullah’ın bulunduğu Mekke’nin emin bir şehir olmasını dilemiş, bölgeyi “haram” (kutsal) ilan ederek burada kan dökülmesini ve dışarıda caiz olan bazı işlerin yapılmasını yasaklamıştır. Ayrıca Allah’a kendi neslinden itaatkâr bir ümmet çıkarması ve onlara içlerinden bir peygamber göndermesi için dua etmiştir. (Bakara, 2/128-129) “Ben, babam İbrahim’in duası, kardeşim İsa’nın müjdesi ve annemin rüyasıyım.” sözüyle buna işaret eden Peygamberimiz, Hz. İbrahim’in duasına şükran nişanesi olarak müminlere, namazlarında “salli ve bârik” dualarını okumayı öğütlemiştir.

Kaynak: Diyanet Haber
banner242
Yorumlar (0)