banner331

banner319

Hocalı Katliamı

Bir Ayet: De ki (Allah şöyle buyuruyor): “Ey kendi aleyhlerine olarak günahta haddi aşan kullarım! Allah’ın rahmetinden ümit kesmeyin. Allah (dilerse) bütün günahları bağışlar; doğrusu O çok bağışlayıcı, çok merhametlidir.” (Zümer, 39/53)

Diyanet Takvimi 26.02.2022, 00:00
Hocalı Katliamı
© DİHA

Hocalı Katliamı

21. yüzyılda Azerbaycan topraklarında Müslüman Türkler, tarihin görebileceği en büyük vahşetlerden birini yaşamıştır. Karabağ ve Hocalı soykırımı olarak kayıtlara geçen olay, yakın tarihimizin en büyük insanlık trajedilerinden biridir.

Karabağ Savaşı’nın devam ettiği tarihlerde 26 Şubat günü erken saatlerde Ermeni güçleri, 366. Alay’ın da desteği ile giriş ve çıkışı kapattıkları Hocalı kasabasına doğru harekete geçtiler. Kasabada büyük bir vahşet yaşandı. Resmi kaynaklara göre ilk etapta 83 çocuk, 106 kadın ve 70’ten fazla yaşlı olmak üzere toplam 613 kasaba sakini öldürüldü ve 487 kişi ağır yaralandı. 1275 kişi rehin alındı ve 150 kişinin ise akıbeti belli olmadı. Birçok kadın ve genç kıza tecavüz edildi. Savaş sonrası cesetler üzerinde yapılan adli tıp incelemelerine göre cesetlerin birçoğunun yakıldığı, başlarının kesildiği ve gözlerinin oyulduğu belirlendi. Bu vahşete hamile kadın ve çocukların da maruz bırakıldığı tespit edildi. Soykırımdan önce 2.605 ailenin yaşadığı ve toplam nüfusu 11.356 kişi olan Hocalı kasabası, yüzlerce insanını soykırıma kurban verdi. Şehir boşaldı, yağmalandı ve tamamen yok edildi. Yakın zamanda Dağlık Karabağ ve Hocalı kasabası işgalden kurtarıldı.

Kaynak: Diyanet Haber
banner332
Yorumlar (3)
Yusuf 6 ay önce
O katliamı yapanlar hidayetten uzak kalsın, kalsın ki ahirette azapları şiddetli olsun.
ömer erdur 6 ay önce
Allah zalimlere fırsat vermesin.
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?