banner250

banner203

Hayra anahtar şerre kilit

Bir Ayet: Mümin kadınlara da söyle, gözlerini haramdan sakınsınlar ve iffetlerini korusunlar. Açıkta kalanlardan başka süslerini göstermesinler. Başörtülerini yakalarının üzerinden bağlasınlar… (Nûr, 24/31)

Diyanet Takvimi 21.06.2021, 00:00
Hayra anahtar şerre kilit
© Diyanet Haber

Hayra Anahtar Şerre Kilit

Resûlullah (s.a.s.) şöyle buyurmuştur: “İnsanlardan öyleleri var ki, hayrın (önünü açan) anahtarları gibidir ve şerrin de (önünde duran, ona mani olan) sürgüleri gibidir. Kimisi de şerrin anahtarı ve hayrın sürgüsü gibidir. Yüce Allah’ın, hayrın anahtarlarını ellerine verdiği o kimselere ne mutlu! Ve ne yazık Yüce Allah’ın şerrin anahtarlarını ellerine verdiği o kimselere!” (İbn Mâce, Sünne, 19)

En hayırlı olanı da haber veriyor, en şerli olanı da Nebî. Açılacak kapıları da gösteriyor, kilit vurulacak olanları da. Hayrın anahtarlarını ellerine alıp da hayır kapılarını üşenmeden, çekinmeden, bu davranışıyla sadece Rabbinin rızasını dileyerek açanları müjdeliyor Efendimiz.

İyiliğin boynu bükük, gönlü kırık olduğu zamanları yaşıyoruz. İyi olunmadan ve kendini iyi hissetmeden hayra anahtar, şerre kilit olunmaz. Sayısız kapı var önümüzde… Kimi açılmayı bekliyor hasretle, kimi ise ebediyyen kapanmayı.

Biz hayrın kapılarını açalım.

İbn Sina Kimdir?

Kaynak: Diyanet Haber
Yorumlar (0)