banner250

banner246

Hayatı kuşatan kitap: Kur'an-ı Kerim

Bir Ayet: Oku! İnsana bilmediklerini belleten, kalemle (yazmayı) öğreten rabbin, en büyük kerem sahibidir. (Alak, 96/3-5)

Diyanet Takvimi 25.03.2021, 00:00
Hayatı kuşatan kitap: Kur'an-ı Kerim
© Diyanet Takvimi

Hayatı kuşatan kitap: Kur'an-ı Kerim

Kur’an-ı Kerim apaçık delillerle Allah Tealâ’nın varlığını ve birliğini ortaya koyar. Düşünebilen bir varlık olan insanı, gerek kendisi gerekse etrafındaki engin kâinat hakkında düşünmeye, buradan hareketle de herkesin ve her şeyin yaratıcısı olan Yüce Allah’a inanmaya çağırır.

Kur’an-ı Kerim, ilahî bir kitap olarak her seviyedeki insana hitap etme özelliğine sahiptir. Ayrıca evrenselliği sayesinde zaman üstü ve eskimeyen bir dil ve üslup güzelliği; ırk, ülke ve sınır tanımayan bir kuşatıcılık vasfını bünyesinde taşımaktadır.

Dünya ve ahiret hayatında bütün insanlığın saadete erişmesi için gerekli esasları ihtiva etmektedir. Kur’an-ı Kerim insanı değerlendirirken onu, fert, aile ve toplum; itikat, ibadet ve ahlak; dünyevi, uhrevi ve deruni hayat olmak üzere bütün yönleriyle kuşatır, onun her türlü ihtiyacına cevap verir.

İslam dini, varlığını ve hayatiyetini Kur’an’dan alır. Müslümanlar, hayatlarında izleyecekleri tüm yolları Kur’an-ı Kerim’e dayandırmalıdırlar.

Kaynak: Diyanet Haber
banner249
Yorumlar (0)