banner203

banner250

Güç yetirilemeyecek bir şey adamak geçerli olur mu?

Bir Ayet: … Rabbimiz! Bunu (gökleri ve yeri) boş yere yaratmadın, Seni eksikliklerden uzak tutarız. Bizi cehennem azabından koru. (Âl-i İmrân, 3/191)

Diyanet Takvimi 15.09.2021, 00:00
Güç yetirilemeyecek bir şey adamak geçerli olur mu?
© Diyanet Haber

Güç yetirilemeyecek bir şey adamak geçerli olur mu?

Adağın geçerli olması için adanan şeyin yerine getirilmesi fiilen ve dinen mümkün ve meşru olmalıdır. Kişinin, başkasına ait olan bir malı veya hiçbir zaman güç yetirilemeyecek bir şeyi adaması geçersizdir. Sahip olduğundan fazlasını adaması halinde ise sadece sahip olduğu kadarı hakkında geçerli olur.

Adakta bulunan kişinin, adağını kendi malıyla yerine getirmesi gerekir. Kendi malı yok ise tövbe etmeli, mal edindiğinde de adağını yerine getirmelidir. Bedeni ibadetler konusunda ise; oruç tutmayı adayıp da hastalık veya yaşlılık gibi mazeretleri sebebiyle adaklarını yerine getiremeyecek olan kişilerin, her bir oruç için bir
fidye vermeleri gerekir. Aynı şekilde ömür boyu oruç tutmayı adayan kişi, sağlığı el verdiği ölçüde adağını yerine getirmeli, bunun mümkün olmaması halinde ise her gün için bir fidye vermelidir. Eğer namaz adanmışsa; îmâ ile de olsa adanan namaz kılınmalıdır. Buna da güç yetirilememesi halinde tövbe edilmelidir.

Kaynak: Diyanet Haber
banner242
Yorumlar (0)