banner297

banner319

Ey evlat!

banner265

Bir Ayet: Sana (Allah yolunda) ne harcayacaklarını soruyorlar. De ki: Maldan harcadığınız şey, ebeveyn, yakınlar, yetimler, fakirler ve yolcular için olmalıdır. Şüphesiz Allah yapacağınız her hayrı bilir. (Bakara, 2/215)

Diyanet Takvimi 04.05.2022, 00:00
Ey evlat!
© DİHA

Ey evlat!

İster hayatta olsun ister ölmüş olsun, hiç kimseyi küçük görme; yoksa kendini mahvedersin! Zira bilemezsin; belki de o küçük gördüğün insan senden daha hayırlıdır.

İnsanlara bu dünyadaki konumlarına bakarak itibar gösterme. Çünkü Allah’ın katında bu dünya ve bu dünyaya ait olan şeyler önemsizdir. Şayet dünya düşkünlerini kendi gözünde büyütürsen dünyayı büyütmüş olursun ve Allah’ın gözünden düşersin. Dünya için dinini harcama! Aksi hâlde dünyaya değer verenlerin gözünde de küçük düşer, böylece dünyalık şeylerden de mahrum kalırsın; mahrum kalmasan bile daha değerli olanı verip değersiz olanı almış olursun.

İnsanlara kendi hâlinden şikâyet etme; sonra Allah seni onların eline bırakır. İnsanların ellerindekine bel bağlama. Nasihatin kâr etmediği görülen birilerine nasihat etmeye uğraşma; aksi hâlde seni dinlemedikleri gibi kızmaya da başlarlar.İnsanlara yaptığın nasihat ve uyarılar, dolaylı ve genel ifadeler şeklinde olsun.

Kaynak: Diyanet Haber
banner279
Yorumlar (0)