banner324

banner319

El yazmaları

banner265

Bir Hadis: Dünya tatlı, göz kamaştırıcı ve çekicidir. Allah, onu sizin kullanmanıza verir ve nasıl davranacağınıza bakar. Dikkat edin! Dünyaya aldanmaktan sakının. (Tirmizî, Fiten, 26)

Diyanet Takvimi 07.06.2022, 00:00
El yazmaları
© DİHA

El yazmaları

Elle yazılmış kitaplara “el yazması” denir. Baskı makinelerinin icadından önceki çağlarda kitaplar elle yazılırdı. Bunlar kitapların yazarları tarafından yazıldığı gibi kimi zaman aslından da kopya edilirdi.

El yazması eserlerin en değerlileri Doğu’da yazılmıştır. Palmiye yapraklarından, bambudan elde edilen ince levhalar kullanılarak ince fırçayla, kamış kalemle yazılan bu eserlerin büyük sanat değeri vardı. Aralarında balmumu levhalar üzerine yazılı olanları da bulunurdu. Zamanla el yazmaları uzun kâğıtlar üzerine değil de, dört köşe kesilmiş tabakalar kullanılarak yazılmaya başlandı.

Yazma eserler, sahip oldukları içeriksel ve eşsiz sanatsal özellikleri nedeniyle Türk kütüphaneciliğinde yeri doldurulamayacak kaynaklar arasındadır.

Diyanet İşleri Başkanlığı Merkez Kütüphanesi Yazma Eserler Koleksiyonumuzda İslam Medeniyetine ait İslam dini, edebiyat, tarih, tıp, astronomi vb. alanları içeren 7200 cilt eser bulunmaktadır. Bu eserler risaleleriyle birlikte 19500 sayısına ulaşmıştır.

Kaynak: Diyanet Haber
banner279
Yorumlar (1)
MİRMUFTİ47 1 ay önce
MaşAllah. Ne muazzam işler. Yararlanılması dileğiyle