banner203

banner250

Dünyada yolcu gibi ol!

Bir Ayet: Mallarını gece ve gündüz, gizli ve açık olarak hayra sarfedenler için rableri nezdinde ecirleri vardır; onlar için ne korku olacak ne de üzüleceklerdir. (Bakara, 2/274)

Diyanet Takvimi 22.01.2021, 00:00
Dünyada yolcu gibi ol!
© Diyanet Haber

Dünyada yolcu gibi ol!

Hayat, Rabbe giden bir yol; insan bir yolcu; ömür de süresi bilinmeyen bir yolculuktur. Birçok ayet ve hadiste İslam’ın, “sebîl” ve “sırat-ı müstakim” şeklinde “dosdoğru yol” olarak anılması bunu gösterir. Mümin, ebedî hayata doğru yaptığı bu yolculuğunda, yoldaki işaretlere dikkat ederek vuslata erişmeye çalışır. Şüphesiz dünya fanidir, dünya yolculuğu geçicidir. Bu nedenledir ki Peygamber Efendimiz, Abdullah b. Ömer’e hitaben, “Bu dünyada gurbetteki biri veya yolcu gibi ol!” (Buhârî, Rikâk, 3) buyurmuştur.

Şu hâlde kendisinin bu dünyada bir yolcu olduğunu kabul eden mümin, gideceği yere hangi azıkla ve hazırlıkla ulaşabileceğini, oraya neler götüreceğini iyi bilmelidir. “Siz ne yaparsanız Allah onu bilir. Ahiret için azık toplayın. Kuşkusuz, azığın en hayırlısı takvadır.” (Bakara, 2/197) ayeti, en güzel hazırlığın nasıl yapılacağına işaret etmektedir. Düşünen bireye gerçek yolu ve yolculuğunu hatırlatır.

Kaynak: Diyanet Haber
banner237
Yorumlar (0)