banner203

banner250

Doğuştan gelen farklılıklarımız ayrışma sebebi değildir

Bir Ayet: Mallarınızı aranızda haksızlıkla yemeyin. Bile bile, günaha saparak, insanların mallarından bir kısmını yemeniz için onun bir parçasını yetkililere aktarmayın. (Bakara, 2/188)

Diyanet Takvimi 29.03.2021, 00:00
Doğuştan gelen farklılıklarımız ayrışma sebebi değildir
© Diyanet Haber

Doğuştan gelen farklılıklarımız ayrışma sebebi değildir

Irkçılık teorisini ortaya atanlar, bundan yola çıkarak başka ırklara karşı tarihte çeşitli zulümler yaptılar. Hâlbuki ırk ve renk farklılığının yeryüzünde huzursuzluğa, fitneye ve kavgaya sebep kılınması büyük bir talihsizliktir. Yüce Kitabımız Kur’an’da şöyle buyrulmaktadır: “Ey insanlar! Şüphesiz sizi bir erkek ile bir dişiden yarattık, tanışasınız diye sizi kavim ve kabilelere ayırdık, Allah katında en değerli olanınız O’na itaatsizlikten en fazla sakınanınızdır. Allah her şeyi hakkıyla bilmektedir, her şeyden haberdardır.” (Hucurât, 49/13)

Tarihimizle, dinimizle, milli değerlerimizle hep gurur duyduk, ama bunları hiçbir zaman bir kin ve öfkeye dönüştürüp başkalarını ezme vesilesi kılmadık. Ne mutlu bize ki, dün İspanya’dan kaçan Yahudilere, bugün Suriye ve Irak’tan kaçan savaş mağdurlarına ve nice topluluklara kollarımızı açtık. Irkçılık davası peşinde olmadık, olmayacağız. Bugün de vatan toprağımızda aramıza fitne tohumları ekmek isteyenlere fırsat verecek değiliz.

Kaynak: Diyanet Haber
banner242
Yorumlar (0)