banner250

banner246

Dinde itidal: Aşırılıktan uzak ve ölçülü kulluk

Bir Ayet: Şüphe yok ki Allah zerre kadar haksızlık etmez; o zerre, bir iyilik ise onu katlar, kendi katından da büyük mükâfat verir. (Nisâ, 4/40)

Diyanet Takvimi 19.02.2021, 00:00
Dinde itidal: Aşırılıktan uzak ve ölçülü kulluk
© Diyanet Haber

Dinde itidal: Aşırılıktan uzak ve ölçülü kulluk

Kainat, hassas bir denge üzerine kurulmuştur. Bu dengeden ufacık bir sapma bile evrende felaketlere yol açabilmektedir. Bu dengede görülecek sapmalar, zamanla insanı aşırılıklara götüreceği için insanın ruh ve beden bütünlüğünde bozulmalara yol açmaktadır. Dolayısıyla dengeli bir hayat için ruh ve beden, madde ve mana, dünya ve ahiret birbirine feda edilmemelidir. Kurulacak denge, iki tarafa da hakkını vermekle mümkündür.

Kur’an-ı Kerim aşırılıklardan kaçınılmasını tavsiye eder: “Ey iman edenler! Allah’ın size helal kıldığı iyi ve temiz nimetleri kendinize haram etmeyin ve Allah’ın koyduğu sınırları aşmayın. Çünkü Allah, haddi aşanları sevmez.” (Mâide, 5/87)

Yüce Rabbimiz, İslam toplumunu, “orta bir ümmet” (Bakara, 2/143) olarak nitelemiş, Hz. Peygamber de bunu, “mutedil bir ümmet” (Tirmizî, Tefsîru’l-Kur’ân, 2) yani her şeyi yerli yerine koyan, hakkını veren; aşırılıklardan, ifrat ve tefritten uzak duran, dengeli bir toplum olarak tefsir etmiştir.

Kaynak: Diyanet Haber
banner242
Yorumlar (0)