banner250

banner203

Devredilemez sorumluluk ana-baba olmak

Bir Hadis: Allah’ım! Bize imanı sevdir; onunla kalplerimizi süsle; bizi, iman edilmesi gerekenleri inkâr etmekten, haktan sapmaktan ve Sana asi gelmekten tiksinir hale getir. (Hâkim, Müstedrek, I, 686)

Diyanet Takvimi 19.06.2021, 00:00
Devredilemez sorumluluk ana-baba olmak
© Diyanet Haber

Devredilemez Sorumluluk Ana-Baba Olmak

İnsanın elde ettiği her nimet ona hak verdiği gibi sorumluluk da yüklemektedir. İnsanın yüklendiği sorumlulukların başında şüphesiz evlatlarınınki gelmektedir.

Cenab-ı Hak, ebeveyne evlat nimetiyle asla ihmal ve inkar edemeyeceği birtakım sorumluluklar yüklemiştir. Bu sorumluluklar sadece çocukların maddi varlıkları ile ilgili değildir. Zira çocuklar yetişme sürecinde sevgi, güven ve ahlaki  gelişimleri için manevi desteğe ihtiyaç duyarlar. Anne-babaların gerek evlatlarının toplumda sağlıklı bireyler olmaları yönündeki gayretleri gerekse Allah’a karşı iyi bir kul olmaları yönündeki eğitim sorumlulukları devredilemeyen görevlerindendir.

Çiftler, çocukları ile ilgili üstlerine düşenleri eksiksiz yerine getirmekle mükelleftir. Zira onların ifa edeceği görevleri toplumda hiç kimse onlar gibi asla yerine getiremeyecektir. Anne-baba, evlat arasındaki ilişki Allah tarafından özel bir şekilde tesis edilmiştir. Bu sorumluluk bilinci ile hareket etmemiz gerekmektedir.

Kaynak: Diyanet Haber
banner242
Yorumlar (0)