banner203

banner250

Değişen misafir kültürümüz

Bir Ayet: Allah katından, dönüşü olmayan bir gün (kıyamet günü) gelmeden önce yönünü o gerçek dine çevir! O gün (insanlar) bölük bölük ayrılacaklardır. (Rûm, 30/43)

Diyanet Takvimi 23.07.2021, 00:00
Değişen misafir kültürümüz
© Diyanet Haber

Değişen Misafir Kültürümüz

Sevgili Peygamberimiz, “Allah’a ve ahiret gününe inanan, misafirine ikramda bulunsun.” (Buhârî, Edeb, 31) buyurmuştur. İslam’ın değerleriyle yoğrulan kültürümüzde de misafirin on nasiple geldiği, birini yiyip dokuzunu bıraktığı, duasının mutlaka kabul olacağı anlayışı vardır. Ancak günümüzde önceden yapılması gereken hazırlıklar ve programların aksamasına sebebiyet verdiğinden, neredeyse misafir, külfet olarak değerlendirilir hale gelmiştir. Halk dilinde çat kapı denen ani misafir baskınları şehir hayatında neredeyse tarih olmuş, evlerimizin misafirlere mahsus mekanları, yerlerini zorunlu olmadıkça kullanılmayan salonlara bırakmıştır.

Müslüman ev sahibi misafirine yaptığı ikramın, gösterdiği güler yüzün evinin bereketini artıracağını, kardeşlik ve sevgi bağlarını kuvvetlendireceğini düşünerek hareket eder. Maalesef bugün; misafir kabul günleri, asıl amacından sapmış, gösteriş ve yarış sahasına dönüşmüştür. Geçmişte sergilenen güzel misafirlik örneklerini bugün de yaşatmalıyız.

Kaynak: Diyanet Haber
banner237
Yorumlar (0)